Ziua Eroilor – 10 iunie 2021

„Nu-l uitați pe cel căzut în război,

Lăsați-i din când în când un loc liber la masă,

Ca și cum ar fi viu între noi,

Ca și cum s-ar fi întors acasă.

Nu-l uitați pe cel căzut în război,

Strigați-l din când în când pe nume,

Ca și cum ar fi viu printre noi

Și atunci el va surâde în lume.” Nichita Stănescu

Preșcolarii și elevii Școlii Profesionale “Sfântul Apostol Andrei” Smârdan, precum și a structurilor școlare arondate din comuna Suharău au participat, cu prilejul sărbătoririi Zilei Eroilor, la ceremonialuri organizate în semn de respect şi recunoştinţă pentru înaintaşii care şi-au dat viaţa pe câmpurile de luptă. După serviciul religios, s-au depus coroane și buchete de flori, s-au recitat poezii și au fost intonate cântece patriotice.

S-ar putea să-ți placă și...

Articole populare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *